webpasaule.eu
Jaunumi interneta pasaulē

Gandrīz pusei Latvijas iedzīvotāju nepieciešama zobu koriģēšana April 28, 2016

ortodontijaSpeciālisti norāda, ka gandrīz pusei Latvijas iedzīvotāju ir zobu anomālija jeb šķībi zobi un  nepareizs sakodiens vai smaganu slimības. Tomēr, lai gan nepareizs sakodiens būtu jālabo un jāveic nepieciešamās procedūras, zobu taisnošana nav bezmaksas procedūra, arī nepilngadīgām personām nē. Cilvēkiem, kuri vēl nav sasnieguši pilngadību, valsts reizi gadā finansē pirmo konsultāciju pie ortodonta un ortopantomogrammu. Viss pārējais ir par maksu kā pieaugušajiem.

Šeit jāmin specifiska stomatoloģijas nozare – ortodontija, kas nodarbojas ar sakodiena problēmu (nepareizu žokļu vai zobu attiecību) koriģēšanu. Ortodontiskās ārstēšanas rezultātā tiek izmantotas dažāda veida aparatūras (breketes, plates vai cita veida aparatūras), lai būtu iespējams veikt sakodiena korekciju un uzlabotu estētiku (smaidu), funkciju un arī smaganu veselību.

Principā, vecuma ierobežojumu, lai sāktu zobu taisnošanu, nav. Jābūt tikai pašam saviem zobiem. Tomēr daudz vieglāk tos koriģēt ir tad, ja to sāk darīt jau agri, kamēr ir augošs organisms, veseli zobi un smaganas. Zobu un smaganu veselība ietekmē zobu regulēšanas ilgumu un iznākumu.

Vidējais zobu taisnošanas ilgums ir no pusotra līdz diviem gadiem, kad nākas staigāt ar breketēm vai platēm, tomēr rezultāts visnotaļ ir tā vērts. Vieglākos gadījumos ārstēšanas process ir īsāks, savukārt grūtākos pat ilgāks. Ārstēšanas laiks ir atkarīgs no lietotajām aparatūrām un sistēmām.

Tomēr, ja izvēlamies nekoriģēt sakodiena anomālijas, tas var radīt estētiskas un funkcionālas problēmas, kā rezultātā var tikt ietekmēta dzīves kvalitāte, ja ir apgrūtināta ēšana vai runāšana. Taisnojot zobus, ķirurģiskas manipulācijas sakodiena korekcijai notiek tikai īpaši smagos gadījumos.

Pirmajās vizītēs pie ortodonta tiek veikta mutes dobuma izmeklēšana un ārstēšanas plānošana, kur, atkarībā no nepieciešamās sakodiena korekcijas pakāpes, var tikt veikti diagnostiskie veiduļi, fotogrāfijas un rentgenizmeklējumi. Tālāk jau tiek sastādīts precīzs ārstēšanas plāns, kurš tiek balstīts uz katra pacienta individuālajām īpatnībām un tiek lemts vai ārstēšana tiek uzsākta tagad vai atlikta uz vēlāku laiku. Savukārt pēc brekešu sistēmu uzstādīšanas vizītes pie ortodonta jāplāno regulāri vidēji reizi mēnesī vai divos.

Pēc ortodontiskās ārstēšanas perioda, lai zobi nostabilizētos jaunajā vietā, gandrīz vienmēr ir nepieciešama rezultātu noturēšana ilgtermiņā. Tas nozīmē, ka, noņemot breketes, ārstēšana vēl nav beigusies un ir jānēsā reteineri, kas ir veids, kā saglabāt skaisto smaidu, kura iegūšanai ir veltīts daudz laika un pūļu. Cilvēki gan visbiežāk atsakās taisnot zobus biežo vizīšu dēļ vai aizbildinās ar nespēju ievērot norādīto higiēnu. Kā arī atsakās ārstēties dārdzības un procesa ilguma dēļ.