webpasaule.eu
Jaunumi interneta pasaulē

Granulu apkure April 22, 2014

granulu apkures katli no commodus.lvDaudzi ēku īpašnieki izmanto fosilo kurināmo veidus, piemēram, naftas produktus un gāzi, telpu apkurei. Šie līdzekļi ir ļoti dārgi ar nestabilu un mainīgu cenu, turklāt tie apdraud globālo klimatu un cilvēces eksistenci kopumā. Mūsdienās izgudrota alternatīva fosilajam kurināmajam – biomasas kurināmie līdzekļi – atjaunojams līdzeklis, kas nodrošina siltumu un tiek izmantots arvien lielākos mērogos visā pasaulē. Biomasu parasti pārvērš granulās un izmanto granulu apkurei, kas mūsdienās ir ne vien lētākais, bet arī tīrākais kurināmā veids. 

Kas ir biomasa un kāpēc tā ir tik vērtīgs kurināmā avots?

Biomasas galvenais potenciāls ir koksnes un augu un dzīvnieku atkritumus. Biomasa ir vienīgais organisks naftas aizstājējs, kas ir atjaunojams. Termins „biomasa” attiecas uz mežsaimniecību, speciāli audzētiem lauksaimniecības kultūraugiem, kokiem un augiem, organiskiem atkritumiem, lauksaimniecības agro-rūpnieciskiem un sadzīves atkritumiem. Biomasas ražošanas apjomi visā pasaulē tiek novērtēti apmēram ar 146 miljardiem tonnu gadā. Biomasas degvielas nozīme pakāpeniski pieaug, kas ir saistīts ar valstu enerģētikas politiku un stratēģijām, kas parasti tiek veidotas, lai pievērstu aizvien lielāku uzmanību atjaunojamo energoresursu izmantošanai un saglabāšanai.

Granulas ir kurināmais, kas tiek ražots no koksnes. Pārsvarā granulu ražošanai izmanto koksnes materiālu atkritumus, kas ar karstuma un spiediena apstrādi tiek sablīvēti granulās. Koksnes sastāvā esošais lignīns satur granulas bez līmes un citām piedevām. To uzglabāšanai nepieciešama mazāka platība, salīdzinot ar citiem kurināmā veidiem. Granulām piemīt lielāka enerģētiskā vērtība salīdzinot ar citiem biomasas kurināmā veidiem, neskatoties uz to nelielo izmēru, kas ir izskaidrojams ar granulu blīvumu un ļoti zemo mitruma saturu.

1 tonna sadedzināto granulu ir līdzvērtīga 120 litriem kurināmās eļļas, 170 galoniem propāna un 4,775 kilovatstundām elektrības. Kopumā apkure ar granulām ir lētāka nekā apkure ar fosilo kurināmo. Dabasgāze ir vienīgā apkures degviela, kas ir ne vienmēr dārgāka par granulām, tāpēc cilvēki, kas izmanto dabasgāzi, ne vienmēr izvēlas pāriet uz granulu apkuri.

Granulu ražošanas process

Koksnes granulu ražošanas procesā svarīgi ir to atbilstība vispārīgi pieņemtajiem kvalitātes noteikumiem. Granulu ražošanai tiek izmantotas tīras skaidas, kas ir iegūtas gateru darbības rezultātā vai koka mēbeļu izgatavošanas uzņēmumu darbības rezultātā. Ražošanā izmantojamām skaidām jābūt tīrām, sausām un bez citām vielām vai piemaisījumiem. Kvalitatīvas granulas ir veselas, sausas, bez svešķermeņiem sastāvā un bez smalkām skaidu daļiņām. Fiziski cilvēks var pārbaudīt granulas kvalitāti paņemot to rokā, ripinot un stipri saspiežot ar pirkstiem, tā nedrīkst sadrupt smalkākos gabaliņos, un laužot granulu uz divām daļām jāsadzird klikšķa skaņa, kas norāda uz to, ka granulas ir ļoti labi sapresētas un ir augstas kvalitātes produkts.

Granulu ražošanas process sastāv no dažādiem posmiem, kuru nodrošināšana atsevišķi arī veido rūpniecības procesu kopumā. Pirmkārt, tiek nodrošināta izejmateriālu piegāde (koku mizas, atgriezumi, skaidas un citi), otrkārt, jāorganizē izejmateriālu uzglabāšanas vieta. Trešajā posmā notiek izejmateriālu žāvēšanas process (sasniedzot 12 – 14 % relatīvā mitruma rādītāju). Tad seko izejmateriālu smalcināšana līdz granulu izgatavošanai nepieciešamajam izmēram, parasti daļiņas izmērs ir no 1 līdz 3 milimetriem. Tālāk notiek iegūtās masas sapresēšana, iegūto granulu atdzesēšana un smalkāko daļiņu atsijāšana no kvalitatīvo granulu masas. Rezultātā, iegūtā produkcija tiek fasēta, nogādāta patērētājiem vai novietota noliktavās glabāšanai.

Granulas tiek fasētas visdažādāko materiālu un tilpumu iepakojumos, piemēram, 15 kilogramu, 30 kilogramu vai 1 tonnas lielos iepakojumos. Dažāda apjoma iedalījums ļauj katram cilvēkam izvēlēties viņam izdevīgāko. Ja granulu uzglabāšanai pie ēkas ir ierīkota speciāla noliktava – siloss, tad granulas piegādā ar speciālu transportu beramā veidā un tiek iepūstas tvertnē. Silosā iepūsto granulu var būt sākot no 3 līdz 30 kubikmetriem, no kura arī notiek granulu automātiskā padeve apkures katlam.

Tirdzniecībā esošās granulu presēšanas iekārtas ir konstruētas pēc principa, kas raksturīgs lopbarības granulu izgatavošanas presēm. Lai uzsāktu koksnes granulu ražošanu, sākumā ir jāuzstāda granulu presi ar jaudu ne mazāku par 1 tonnu granulu stundā. Pārveidojot lopbarības granulu presi uz koka granulu presi, ir jāņem vērā, ka saražotais daudzums samazinās uz pusi, jo koka pārstrāde ir daudz smagāka. Sakarā ar to ir jāuzstāda daudz izturīgāki presēšanas ruļļi, kas būtu noturīgi pret ātru nolietojumu. Ja granulu preses jauda ražojot lopbarības granulas ir 4 tonnas stundā, tad pārtaisot to par koksnes granulu presi un aprīkojot ar piemēroto mehānismu, ražīgums samazinās uz pusi, tātad tas būs 2 tonnas stundā.

Parasti granulas netiek iedalītas pēc to cietuma vai koksnes, no kuras tiek izgatavotas

Augstākās un standarta pakāpes granulas ir piemērotas jebkuram koksnes granulu apkures katlam ar automātisko pelnu izņemšanas sistēmu. Šādu sistēmu izmanto lielākā daļa iestāžu. Lai izmantotu rūpniecības kategorijas granulas ir īpaši labi jāpārdomā apkures katla darbības sistēma, sakarā ar lielu pelnu daudzumu.

Granulas iedala 3 kategorijās pēc pelnu daudzuma apjoma tām sadegot:

  • Augstākā (pelnu daudzums ir mazāks par 1%);
  • Standarta (pelnu daudzums ir no 1 – 2%);
  • Rūpniecības (pelnu daudzums ir lielāks par 3%).

Granulu kvalitāte nav īpaši atkarīga no koku šķirnes, no kuras skaidām granulas tiek izgatavotas. Vairāk kvalitāte ir atkarīga no tā, kas ir noticis un kādos apstākļos bija granulu izgatavošanas izejmateriāli. Ja skaidas un ražošanas pārpalikumi tika uzglabāti zem jumta un sausos apstākļos, tad, protams, granulas būs labas kvalitātes. Ja izejmateriāli tika glabāti nenodrošinot nepieciešamos koksnes glabāšanas noteikumus, tad koksnes skaidas no pārāk liela mitruma sāk pūt un zaudēt savu enerģētisko vērtību. Šādi izejmateriāli ir pielīdzināmi sausai zālei, kas, kā zināms, sadeg ļoti ātri dodot siltumu īslaicīgi. Ja granulas tiek izgatavotas no šādiem izejmateriāliem, granulu kvalitāte sanāk ļoti zema. Izmantojot apkures katlā šādas granulas, mājsaimniekam ir jārēķinās ar to, ka šādu granulu būs nepieciešams 2 vai 3 reizes vairāk, nekā augstas kvalitātes granulu, jo tās sadegs ātri, siltuma atdeve būs maza un tiks iegūts liels daudzums pelnu, kas savukārt kaitē apkures katla darbības sistēmai.

Granulu kvalitāti var noteikt arī pēc to krāsas. Vislabākās ir gaišākās krāsas granulas, kas tiek izgatavotas no tīras koksnes, bez piemaisījumiem un netīrumiem, kas dod arī minimālu pelnu daudzumu. Granulas ar viegli bēšīgu nokrāsu visbiežāk ir tik pat labas kā gaišās, vienīgā atšķirība ir to izgatavošanas procesā, kā rezultātā granulas nomaina toni. Jo tumšākā krāsā ir granulas, jo lielāka iespēja, ka to sastāvā ir daudz papildvielu un smilšu, kas var traucēt degšanas procesam un liela ražot daudz pelnu, kā dēļ būs nepieciešama papildus apkures katla biežāka tīrīšana un apkope.

Kā alternatīva parastajām krāsnīm, kas tiek kurinātas ar malku ir izveidotas pilnīgas automātiskas krāsnis, kurās tiek dedzinātas granulas. Tās ir daudz sarežģītākas iekārtas par malkas krāsnīm, jo parasti tām ir automātiska aizdedze, mērīšanas un kontroles sistēma un granulu padeves sistēma no iekšējās piltuves, automātiska primārās un sekundārās gaisa padeves kontrole (ļoti svarīga labas degšanas nodrošināšanai), kā arī gaisa ventilatoru darbības nodrošināšana. Degvielas piltuves apjoms var būt dažāds, to var piepildīt ar granulām vairāku dienu ilgai darbībai, vai arī to var piepildīt manuāli no maisiem ar granulām, vai arī nodrošināt to kā pneimatisko procesu, piepildīt katla piltuvi ar granulām ar gaisa palīdzību no kādas lielākas tilpnes.

Granulu apkures katli un to priekšrocības

Granulu apkures katli ir labs aizvietotājs gāzes vai naftas katliem. Pirmkārt, apkure ar granulām ir mazāk bīstama, salīdzinot ar gāzi un naftu, jo kā zināms gāzei un naftai ir raksturīga sprādzienbīstamība un vieglas uzliesmošanas iespēja. Otrkārt, granulas ir daudz lētāks kurināmais, salīdzinot ar pārējiem, kas dod iespēju ietaupīt līdzekļus citiem mērķiem.

Granulu apkures katli sastāv no trīs galvenajiem komponentiem – korpusa, piltuves, kur tiek iebērtas granulas un bunkura, kur notiek degšanas process. Pirms granulas nokļūst bunkurā, tās tiek iebērtas automātiski vai manuāli piltuvē, kurā īslaicīgi tiek uzglabātas granulas līdz degšanas procesam. Izmantot granulas kā kurināmo ir gan finansiāli izdevīgi, gan mazāk kaitīgi apkārtējai videi, kas mūsdienās ir ļoti aktuāls jautājums.

Granulu katlu priekšrocības:

  • Neatkarīga siltuma piegāde mājoklim;
  • Granulu apkures katlu pieejamība un izplatīšana visā pasaulē;
  • Iespēja iegūto siltumu izmantot ne tikai apkurei, bet izmantot to arī enerģijas veidošanai;
  • Saprotama lietošanas instrukcija;
  • Uzstādīšanai nav vajadzīgi lieli līdzekļi;
  • Ilgs un kvalitatīvs kalpošanas laiks.

Galvenās granulu apkures katlu priekšrocības ir to uzstādīšanai un izmantošanai nepieciešamās zemas izmaksas, kas nav mazsvarīgi ikviena cilvēka izvēlē. Turklāt šie apkures katli darbojas ilglaicīgi, kas dod iespēju ietaupīt, piemēram, gadījumā, ja mājās ir vienkārša malkas krāsns, kam ir nepieciešams regulārs lielāks vai mazāks remonts, tātad arī papildus izdevumi, pirms katras apkures sezonas sākuma. Kopumā granulu izmantošana ir finansiāli izdevīga, jo tās ir lētas. Tas ir saistīts ar to, ka granulas tiek izgatavotas no koksnes atliekām un pārpalikumiem, tātad no nevajadzīgiem materiāliem, kas arī padara granulas cenas ziņā pieejamas ikvienam.

Pilnīgi automātiski granulu katli ir piemēroti gadījumiem, kad nav vietas, lai ierīkotu lielu granulu noliktavu, tāpēc tie tiek piepildīti periodiski ar nelielu granulu daudzumu. Tā kā granulu tilpne šādiem katliem nav īpaši liela un granulu degšanas laiks ir ierobežots, automātiskais granulu katls saražo sākot ar 25 kilovatiem, sadegot pilnai tvertnei ar granulām.

Granulu apkures katli ir dažāda izmēra, atkarībā no tā arī atšķiras saražotā enerģijas daudzums. Pastāv mazi katli, kas saražo no 1 līdz 25 kilovatiem, vidēji katli, kas saražo no 25 līdz 100 kilovatiem, lielie katli, kas saražo no 100 līdz 500 kilovatiem un paši jaudīgākie katli, kas saražo vairāk par 500 kilovatiem. Zinot apmēram sava mājokļa enerģijas patēriņu, var arī noteikt, kāda izmēra apkures katls būtu piemērots konkrētajā mājā.

Granulu katlu ražotāji un piegādātāji

Granulu katlus tirgo un nodrošina to piegādi un uzstādīšanu vairāki uzņēmumi, kas nodrošina iedzīvotājiem granulu apkures sistēmu darbību. Tādi uzņēmumi ir „Biokaitra” – Lietuvas uzņēmums, kas nodarbojas ar automatizētu granulu katlu ražošanu. Vēl viens ir Slovākijas uzņēmums „Attack”, kas ražo siltumtehniku, tajā skaitā granulu apkures katlus. Pazīstams apkures iekārtu ražotājs Latvijā ir arī Polijas uzņēmums „KOSTRZEWA”, kura galvenā produkcija ir dažāda veida cietā kurināmā apkures katli.

Latvijas tirgū ir pieejami gan granulu ražotāji, gan granulu apkures katlu piegādātāji. Vietējie uzņēmumi saražotās granulas pārsvarā tirgo vietējā tirgū, taču daži eksportē savu produkciju uz vairākām valstīm. Viens no sekmīgiem granulu ražošanas uzņēmumiem ir SIA „COMMODUS” Uzņēmums sadarbojas ar lielākiem apkures iekārtu ražotājiem visā pasaulē. Saviem klientiem SIA COMMODUS piedāvā apkures katlu plašu klāstu, kas ļauj atrast ikvienam sev tīkamāko variantu gan cenas, gan kvalitātes ziņā. Uzņēmums piedāvā OPOP BLACK STAR, OPOP BLACK STAR COMPAKT, BLACK STAR COMFORT, OPOP Biopel/WOODY, ERATO un BOINK granulu apkures katlus.

Granulu katli OPOP BLACK STAR ar dāņu firmas NBE degļiem ir plaši pieprasīti visā Eiropā. Šim modelim ir daudz pozitīvu īpašību, kas to padara vēl pievilcīgāku. OPOP BLACK STAR granulu katliem piemīt pilnīgi automatizēta darbība, viegla apkope un tīrīšana, mūsdienīgs un elegants dizains. Šajā modelī var izvēlēties katla darbības jaudu 10, 16, 20, 30 vai 40 kilovatu apmērā. Granulu katli OPOP BLACK STAR COMPAKT ir pilnībā automatizēti. Šis modelis ir ļoti miniatūrs gan izmēru, gan svara ziņā. Tas der ikvienam mazam vai vidējam objektam, un ir iespējams izvēlēties katla darbības jaudu 10, 20, 30 vai 40 kilovatu apmērā. Vienas granulu ielādes pietiek apmēram 4 dienām. Granulu katli BLACK STAR COMFORT ir aprīkoti ar automātisko katla tīrīšanu un automātisko darbību kopumā. Ļoti ērts lietošanā – ir iespējama distancēta vadīšana no datora. Īpaši draudzīgs apkārtējai videi. Katla darbības jaudas ir 10, 16, 30 vai 40 kilovatu apmērā. Granulu katliem OPOP Biopel/WOODY piemīt pilnīgi automatizēta sistēma un saprotama vadība. Izgatavots no īpaši izturīga materiāla, kas nodrošina ilgu kalpošanas laiku. Katla darbības jaudas 16, 24, 30, 60 vai 80 kilovatu apmērā. ERATO apkures katli ir aprīkoti ar automātisko kontroles sistēmu. Draudzīgi apkārtējai videi, ar minimālu izmešu daudzumu. Atbilst augstākām standarta prasībām par granulu apkures katliem. SIA COMMODUS ir viens no uzņēmumiem, kas piedāvā kvalitatīvus un daudzveidīgus granulu apkures katlus par pieņemamām cenām, kas šajā uzņēmumā svārstās no 1992 EUR līdz 7683 EUR, atkarībā no katla jaudas.

Granulu apkures iekārtu apkope

Granulu katla fiksētie rādītāji un mērījumi ir jāpārbauda katru dienu, lai novērstu problēmas ar iekārtas funkcionēšanu. Būtu vēlama regulāra tīrīšana, ik pēc 50 kilogramiem sadedzinātā kurināmā, ļaujot iekārtai atdzist. Granulu krāsnīm ir nepieciešama arī ikgadēja izgatavotāja servisa izmantošana, kas nodrošinās katla profesionālu apskati un ierīces mehānisma sastāvdaļu ilgāku kalpošanas laiku. Veicot iekšējo pārbaudi vai padziļinātu tīrīšanu, svarīgi ir atvienot iekārtu no elektroenerģijas piegādes, jo to neizpildot, var sabojāt kādus katlam svarīgus komponentus. Tāpat kā malkas krāsnīm arī šiem katliem ir svarīgi nodrošināt augstākās kvalitātes kurināmo, kas atbilst ražotāja specifikācijai, mitras vai stipri sasmalcinātas un bojātas granulas nedrīkst izmantot.

Granulu apkure kļūst arvien populārāka pašvaldību ēku, izglītības iestāžu, dzīvojamo māju kompleksu, biroja ēku un citu uzņēmumu starpā. Vairākumā šo sistēmu izmanto visā Eiropā, taču tās popularitāte pieaug arī Ziemeļamerikā un Dienvidamerikā. Tā kā aktuāls ir jautājums par globālās sasilšanas problēmu visā pasaulē, granulu apkure ir perspektīvs veids, ka mazināt rūpniecisko dūmu izmešu negatīvo ietekmi uz vidi, jo granulas ir daudz labvēlīgāks kurināmā veids videi, salīdzinot ar citiem kurināmā veidiem. Pats sarežģītākais, uzstādot granulu apkures sistēmu, ir apkures sistēmas komponentu uzstādīšana un piemērošana konkrētajai ēkai (apkures katlu uzstādīšana un krāsns likvidēšana vai pielāgošana jaunam apkures katlam) un kurināmā padeves sistēmas organizēšana (uzglabāšana speciālos maisos vai speciālās noliktavas ierīkošana).


Categories: Uncategorized