webpasaule.eu
Jaunumi interneta pasaulē

Kā zibens novedējs var pasargāt mājokli? June 19, 2016

Vai Tava māja ir aprīkota ar zibens aizsardzību!?

Zibens ir viena no skaistākajām un reizē bīstamākajām dabas parādībām. Tik ļoti neparedzama, maģiska, skaista, bet tajā pašā laikā nelaimi nesoša. Latvijas klimata zonā negaiss, zibens un lietusgāzes ir bieži sastopama dabas parādība, kas būtiski var ietekmēt katras ģimenes nākotni. Jo reizē ar lietusgāzēm un spēcīgu negaisu, var pārsteigt arī zibens. Saskaņā ar Latvijas normatīvajiem aktiem, katrai ēkai un mājoklim ir jābūt aprīkotam ar zibens novedēju.  

Kādēļ zibens var būt tik ļoti bīstams? 

Zibens ir ārkārtīgi bīstama dabas parādība, jo tā laikā izdalās prātam neaptverams elektroenerģijas daudzums. Zibens spēriens ilgst tikai 0.2 sekundes, bet šajā nelielajā laika sprīdī sasniedz 2 līdz 3 kilometru garumu, strāvas stiprums sasniedz pat 100 000 apmēru spēku un spriegums vairākus miljonus voltu.

Kā zibens novedējs pasargā mājokli?  

Zibens bieži sper vientuļos kokos un mājās, tomēr ļoti bieži tas trāpa arī ēkās. Ja tā ir aprīkota ar zibens aizsardzību, briesmas būs novērstas. Parasti zibens novedējs tiek iekļauts projektā jau sākuma fāzē, tomēr ja mājoklis ar šo svarīgo iekārtu nav aprīkots, profesionāļi to var ierīkot jebkurā brīdī. Zibens novedējs “saķer” elektrību, kas rodas spēriena laikā un novada to zemē, kur tā tiek izkliedēta.

Arī ātrums, kādā pārvietojas zibens, ir iespaidīgs, jo tas var sasniegt 30 000 kilometrus stundā, savukārt temperatūra var būt 30000 grādu pēc Celsija skalas. Ja izgaismotu katru zibens metru, tas spīdētu kā miljons kopā ieslēgtas simts vatu spuldzītes. Tieši tik spoži var tikt izgaismota arī Tava māja, ja vien tā nebūs aprīkota ar zibens novedēju. Iesperot kokā, zibens radītais karstums burtiski to uzvāra no iekšpuses un tvaika ietekmē pārsprāgst, pārplēšot koksni un rada plaisas jeb vagas.

Aizsardzības veidi. 

Zibens aizsardzību izgudroja jau 18. gs., un sākotnējie principi ir saglabājušies joprojām. Ārējā zibens aizsardzība, kas nozīmē, ka uz ēkas vai mājas jumta tiek izvietots metāla stienis, kas pa metāla trosi novada elektriskos lādiņus uz konkrētu punktu zemē, ko sauc par zemējumu. Šo iekārtu priekšrocība ir tā, ka tās ir nemanāmas, klusas, neprasa īpašu apkopi un ikdienā par to var nedomāt. Iekšējā aizsardzība pasargās arī elektroiekārtas.


Categories: Uncategorized