webpasaule.eu
Jaunumi interneta pasaulē

Latvijā saules baterijas – energoefektīvs enerģijas iegūšanas veids May 11, 2016

Saules enerģija kosmosa apguvē. 

Saules baterijas aktīvi sāka izmantot pagājušā gadsimta 60. gados ASV. Zinātnieki saprata, ka šis iespaidīgais dabas spēks var tikt izmantots arī enerģijas iegūšanai.  Saules enerģija tika izmantota, lai uzturētu Zemes mākslīgo pavadoņus un citu kosmosa tehniku. Šajā nozarē saules enerģija joprojām ir galvenais enerģijas ieguves veids. Pamazām no kosmosa šī ideja pārcēlās arī uz Zemi.  

Investīcija nākotnei. 

Saules enerģija un tās perspektīves nākotnē ir tēma, par kuru sāk diskutēt aizvien plašāk. Tas ir energoefektīvs enerģijas iegūšanas veids no atjaunojama dabas resursa. Tā ir lieliska iespēja dzīvot “zaļāk” un ilgtermiņā arī ietaupīt. Vidēji saules akumulatori atmaksājas 15 gados. Būtiskākās priekšrocības ir klusa darbība, nav dūmu, nav nepieciešamas apkopes.

Arī Latvijā saules baterijas tiek izmantotas aizvien biežāk. Mīts, ka mūsu klimatiskajos apstākļos nepietiek saules ir tikai mīts – lai veidotos elektronerģija nav nepieciešami tieši saules stari, tā veidojas arī tas, kad ir apmācies.

Kas ir saules baterijas un cik tās maksā

Saules baterija ir mazs mikroģenerators, kas saules starus tieši pārvērš elektrībā jeb elektronerģijā, ko mēs izmantojam ikdienā. Elektrības ražošanas laikā līdzstrāva tiek pārvērsta maiņstrāvā, ko var izmantot kopējā tīklā. Ir dažādi saules bateriju veidi – zināmākie un izmantotākie ir saules akumulatori, kas tiek ražoti ar divām dažādām tehnoloģijām: monokristālisko sicīlija un polikristālisko sicīlija metodi.

Monokristāliskā sicīlija metode ir dārgāka, jo akumulatori tiek ražoti no ārkārtīgi tīra materiāla un ražošanas tehnika ir krietni sarežģītāka. Tāpat arī šo bateriju liederības koeficients ir augstāks. Polikristāliskajiem akumulatoriem lietderības koeficients ir zemāks, taču kā priekšrocība ir salīdzinoši zemākā cena.

Saules sistēmas.

Viens saules bateriju panelis sastāda ap 150-300 kW jauda. Jo vairāk jaudas konkrētajai ēkai vai mājoklim nepieciešams, jo vairāk paneļi jāuzstāda. Kopējā cena ir atkarīga no paneļu kopskaita, tāpēc katrā gadījumā jāskatās ļoti individuāli. Kopā saules paneļus sauc par saules sistēmu. Saules sistēmas saražoto enerģiju var arī uzkrāt, tādējādi izmantojot gadījumos, kad ir enerģijas pārrāvumi.

Kā tas izskatās vizuāli? 

Saules sistēmas ne vienmēr var redzēt uz ēku jumtiem, fasādēm, tās var tikt izvietotas arī uz zemes. Tās arhitektoniski nav uzkrītošas un iederēsies kopējā ainavā.