webpasaule.eu
Jaunumi interneta pasaulē

Kāda ir atšķirība starp mulču un kompostu? May 16, 2017

 

mulča dārzamPienākot gada siltajai sezonai, dārzu īpašnieki sāk domāt par dārza darbiem. Lai parūpētos par labu un auglīgu augsni, daudzi izmanto kompostu, savukārt kādi citi dod priekšroku mulčai. Taču kāda tad ir būtiskākā atšķirība?

Komposts

Komposta izmantošana ir sena un labi zināma metode. Dārza darbos tiek izmantotas dažādas kompostēšanas metodes – piemēram, bezgaisa jeb anaerobā kompostēšana vai komposta ierakšana bedrēs. Dažkārt komposts tiek izmantots arī mulčēšanā.

Būtiskākās komposta izmantošanas priekšrocības

Komposts:

  • Kavē dažādu slimību izplatīšanos;
  • Palielina ūdens un gaisa caurlaidību;
  • Uzlabo augsnes struktūru;
  • Bagātina un atdzīvina augsni

Kompostēt iespējams praktiski visu, kam ir dabiska izcelsme, taču jāgādā, lai materiāls ir bez ķimikālijām un citiem kaitīgiem piemaisījumiem. Tik pat būtiski ir kompostu sagatavot pareizi – komposta kaudzē jānodrošina pietekams mitruma līmenis, laba gaisa cirkulācija un optimāla temperatūra.

Mulča

Mulčēšanas materiāli tiek iedalīti organiskajos un neorganiskajos, tādēļ var teikt, ka iespējas izmantot mulču ir diezgan plašas. Atkarībā no izvēlētā materiāla mulča veic daudz un dažādas funkcijas, piemēram, ierobežo nezāļu izplatīšanos, aizsargā augsnes virskārtu no izžūšanas un temperatūras svārstībām.

Organiskie materiāli veic arī augsni bagātinošas funkcijas. Atsevišķi materiāli, piemēram, čiekuri un priežu mizu mulča nodrošina arī labu vizuālo efektu.

Vēl viena mulčas priekšrocība – tās sagatavošana neprasa nekādas lielas pūles. Piemēram, mulčēšanā labi noder lapas vai nopļautās zāles masa, kas ir ekonomisks un vienkāršs risinājums. Daži materiāli, piemēram, mizu mulča, nopērkami gatavi lietošanai – atliek vien iepazīties ar to lietošanas nosacījumiem.

Izvēloties piemērotāko materiālu, vērā jāņem vairāki aspekti. Piemēram, organiskie materiāli labāk iederas dekoratīvajā dārzkopībā. Tomēr tik pat labi izmantojami arī neorganiskie materiāli.

Ja svarīgs arī vizuālais efekts, neorganiskos materiālus var papildināt ar citu, vizuāli pievilcīgāku materiālu – piemēram, uz ģeotekstila uzklāt oļus vai čiekurus. Šāds risinājums nodrošina ne tikai dekoratīvu efektu – tas mazina arī nezāļu izplatīšanos.

To, kuru no materiāliem – mulču vai kompostu – savā dārzā izmantot, jālemj katram pašam. Iepazīsties ar visiem aspektiem un izvēlies piemērotāko risinājumu!