webpasaule.eu
Jaunumi interneta pasaulē

Reklāma – pagātne uz mūsdienas August 13, 2015

Līdz ar iespiedrakstu izveidošanos 15. un 16. gadsimtā sāka parādīties drukātā reklāma, vēl gadsimtu vēlāk reklāma bija jau ierasta lieta avīzēs un mēnešrakstos. 19. gadsimtā tika izveidotas pirmās reklāmas aģentūras, kas nodarbojās ar reklāmlaukumu tirgošanu presē, un 20. gadsimtā tās jau klientu vietā radīja reklāmas saturu un koncepciju. Par reklāmu tādā izpratnē, kādu to redzam mūsdienās, var runāt sākot no 20. gadsimta vidus, kad radās pirmie patērētāju vajadzību pētījumi. Tika noskaidrots, kādi produkti un pakalpojumi cilvēkiem ir nepieciešami un tie arī piedāvāti. Nedaudz vēlāk reklāma kļuva par to, kas veido patērētāja vajadzības. Mārketinga pasākumus veica vēl pirms preces ražošanas, radot cilvēkos apziņu, ka tieši tas viņiem būs vajadzīgs, būs labāks par esošo preci. Patērētāju un to grupu izpēte sāka ieņemt ļoti nozīmīgu lomu, jo apkopotā informācija izrādījās panākumu atslēga.

Uzskata, ka reklāmas pamatmērķis ir popularizēt kādu ideju, produktu vai indivīdu. Sniegt cilvēkiem par to informāciju un veidot viņu viedokli par to, tādejādi veicinot preces patēriņu, indivīda vai zīmola popularitāti. Reklāma rada pieprasījumu, informē. Reklāmas pamatā tiek izceltas reklāmas objekta labākās īpašības, priekšrocības salīdzinājumā ar konkurentiem, noderīgais pielietojums, izdevīgā cena un produkta kvalitāte. Protams, reklāma mēdz pārspīlēt, izskaistināt, radīt ilūziju, pieskarties patērētāju emocijām. Tā var daudz vieglāk panākt, ka mirkļa un emociju iespaidā tiek izdarīts pirkums, kurš varbūt tajā brīdī nemaz nav nepieciešams.

Mūsdienās reklāma ir visur. Arī tur, kur mēs domājam, ka tās nav. Daudz kur ir slēptā reklāma, kuru skatītājs vai lasītājs pat īsti neuztver, bet tā atstāj pēdas zemapziņā un īstajā brīdī ietekmē mūsu izvēli, pašiem to neapzinoties. Televīzija, radio, avīzes, žurnāli – tie visi ir ierasti reklāmas laukumi. Jaunpienācējs šajā pulkā ir reklāma internetā. Un jāatzīst, ka savas pozīcijas reklāma internetā ir ieņēmusi stabili un uz palikšanu. Interneta varenība un plašums tikai palielinās, un tam līdzi aug arī interneta mārketings. Lielākā daļa uzņēmēju jau ir sapratuši, kādas iespējas un priekšrocības sniedz šī joma, jo reklāma internetā ir daudz lētāka, efektīvāka, iespējām bagātāka. Tā saniedz milzīgu potenciālo klientu loku, kas ik dienas pārvietojas virtuālajā interneta pasaulē.

Kas tad nosaka reklāmas efektivitāti un veiksmi? Vispirms jau tā noteikti ir pārliecība, ka klientiem tiek piedāvāts vajadzīgs, kvalitatīvs pakalpojums vai produkts. Tikpat nozīmīgs ir veids, kādu izmanto reklāmai. Tāpēc visbiežāk uzņēmēji izmanto mārketinga aģentūru pakalpojumus, to pieredzes bagātie speciālisti prot izstrādāt un realizēt veiksmīgas reklāmas kampaņas. Īpaši daudz savus pakalpojumus tagad sniedz tieši interneta mārketinga aģentūras, jo ir izveidojies liels pierasījums pēc reklāmas internetā. Visi apķērīgie un tālredzīgie uzņēmēji tagad grib ielauzties interneta vidē un kļūt patērētājam redzami un atpazīstami. Lielais pieprasījums un piedāvājums radījis situāciju, ka šie pakalpojumi pieejami par arvien pievilcīgākām cenām. Ir tādi mārketinga uzņēmumi, kas sola saviem klientiem viszemākās iespējamās cenas šajā nozarē. Tas ir ieguvums tiem klientiem, kuriem ir salīdzinoši neliels reklāmas budžets un tiko ir šākuši izaugsmi. Piemēram, aģentūra Low Cost Ads piedāvā piegādāt jūsu mājas lapai potenciālos klientus par iespējami zemāko cenu. Un pozitīvās esošo un bijušo klientu atsauksmes apliecina, ka tas tiešām ir iespējams. Sīvas konkurences apstākļi veicina to, ka mārketinga uzņēmumi atrod arvien efektīvākus veidus, kā sasniegt klientam vēlamo rezultāt, tādejādi samazinot pakalpojuma cenu.

Liela nozīme mārketinga veiksmē vienmēr ir bijusi prasmīgai informācijas un datu analīzei. Tagad ir vairāki moderni rīki, ar kuru palīdzību var iegūt ļoti detalizētu informāciju par klientiem, reklāmas kampaņas norisi, atsevišķu tās elementu efektivitāti. Iegūtā informācija palīdz veidot efektīvu reklāmas kampaņu, segmentēt tās mērķauditoriju un izvairīties no reklāmas budžeta zudumiem, kas rodas, ja jāmaksā par reklāmu, kas nonāk pie neieinteresētas auditorijas. Visas šis tehniskās un praktiskās zināšanas ir jāsavieno ar radošu un māksliniecisku pieeju, jo vislabākās ir tās reklāmas, kas prot pārsteigt skatītāju, ir patīkamas, ar humora piedevu. Lai tādu izveidotu, mārketinga aģentūrā jāstrādā spilgtām un radošām personībām.