webpasaule.eu
Jaunumi interneta pasaulē

Šī psoriāze man traucē dzīvot! November 22, 2016

si-psoriaze

Āda un tās stāvoklis, kā arī vizuālais izskats būtiski parāda kopējo cilvēka veselības stāvokli. Tā ir pakļauta gan ārējās vides ietekmei, gan vīrusu infekcijām, iedzimtām slimībām, atspoguļo dzīvesveidu, stresa līmeni un ēšanas paradumus. Elastīga, starojoša un veselīga āda uzlabo arī pašapziņas līmeni un to, kā jūtamies sabiedrībā, sevišķi, ja bieži jākomunicē ar cilvēkiem. Ļoti nepatīkama un emocionāli mokoša slimība ir zvīņēde. Slimojot ar to, nereti jāsaka: “Šī psoriāze jeb zvīņēde man traucē dzīvot!”

Gadu tūkstošus pārdzīvojusi slimība

Pilnvērtīgi dzīvot un izbaudīt savu ķermeni psoriāze traucē jau kopš Hipokrāta laikiem Senajā Grieķijā. Tā ir ļoti hroniska slimība, kuras simptomi ir sārti izsitumi uz ādas, kā arī plankumi ar baltām vai sudrabainām zvīņām. Tas arī ir iemesls, kāpēc šo slimību sauc arī par zvīņēdi.

Visvairāk psoriāze ir izplatīta Ziemeļeiropā, jo šajā reģionā ar to slimo 3-5% no visiem iedzīvotājiem.  Jāatzīmē, ka šai slimībai ir pakļauti jebkura vecuma cilvēki. Statistiski biežāk ar to slimo jaunieši, kas ir pubertātes vecumā. To var izskaidrot ar hormonālajām izmaiņām organismā, kas šajā vecuma posmā ir ārkārtīgi izteiktas.  Tāpat psoriāze sastopama pēc 50-60 gadiem. Jāņem vērā, ka apkārtējiem slimība nav bīstama, jo tā nav lipīga.

Kā var saslimt ar zvīņēdi?

Pētījumi pierāda, ka 40% gadījumā ar psorizāzi saslimst iedzimtības rezultātā no kāda radinieka. Tikpat būtiski saslimšanas faktori ir stress, fiziskas vai psihiskas traumas, vīrusu un baktēriju izraisītas infekcijas, piemēram, angīna, tāpat arī vielmaiņas traucējumi. Neskatoties uz straujo zinātnisko un tehnoloģisko progresu, zvīņēdi pilnībā izārstēt nav iespējams. Lai maksimāli efektīvi novērstu slimību, ārstēšanas kurss jāuzsāk pēc iespējas ātrāk. Savlaicīga vizīte pie dermatologa aiztaupīs daudz laika, līdzekļu un uztraukumu.

Kā ārstē zvīņēdi?

Ārstēšanas procesa laikā izmanto speciāli izstrādātus šampūnus, ziedes un medikamentus. Efektīvas ārstēšanās pamatā ir veselīgs dzīvesveids un pozitīvisms, jo slimības laikā medicīniskais personāls būtisku uzmanību pievērš pacienta emocionālajam stāvoklim, kā arī citām ārējām un iekšējām izmaiņām, kas vērojamas organismā. Svarīgi uz organismu skatīties 360 grādu robežās.

Kategoriski aizliegts sākt pašārstēšanos, jo tā var novest pie vēl smagākām sekām. Jāseko dermatologa izstrādātajiem norādījumiem, lai maksimāli uzlabotu ādas estētisko izskatu. Apmeklējot nepietiekami kvalificētu dermatologu slimība var tikt ārstēta nepareizi, kas rezultātā var veicināt psoriāzes pāriešanu smagākā formā, vai pat veicināt citas slimības.