webpasaule.eu
Jaunumi interneta pasaulē

Skolas soma, kas izraisa muguras sāpes: Kā no tām izvairīties? July 6, 2017

 

bērnu mugursomasSmagumi nav īpaši patīkami un ne īpaši labi ietekmē veselību pieaugušajiem. Stiept smagas somas, kastes vai ikdienā cilāt dažādus smagumus – noteikti gala beigās rezultējas ar muguras sāpēm. Un tagad, padomājot, ko šādu smagumu stiepšana ikdienā var nodarīt mūsu bērniem, noteikti izvēlētos no tā izvairīties.

Skolas somas ir tie smagumi, ko katrs bērns nēsā ikdienā – dodoties uz skolu un pārnākot mājās. Pārmērīgi smagas skolas somas var radīt muskuļu sāpes, sastiepumus, muguras sāpes, ietekmēt stāju un gaitu – radīt visnotaļ paliekošas sekas uz veselību.

Vai tiešām vēlamies, lai mūsu bērni sabojā veselību vēl pavisam mazi esot? Protams, ka nē. Un tad nu nepieciešams piemeklēt pareizās, atbilstošās skolas somas, lai izvairītos no šādām veselības problēmām, kā arī sekojot līdzi – cik smaga ir skolēna soma ikdienā.

Bieži vien, izvēloties bērnu mugursomas, vecākiem gadās krist vienā vai otrā grāvī. Viens – izvēlēties pamatīgu, izturīgu skolas somu ar daudziem stiprinājumiem, domājot, ka tā būs gana izturīga un pareiza.

Otrs – izvēloties pārāk vieglu un nesaturīgu somu. Pirmajā gadījumā soma pati par sevi jau var būt pārāk smaga, un pievienojot grāmatu un burtnīcu svaru – daudz par smagu bērnam.

Otrajā gadījumā – soma neatbildīs bērna pareizas stājas veidošanai un pakļaus grāmatas un burtnīcas deformācijai. Tukšai somai noteikti nevajadzētu svērt vairāk kā 1 kg, un, lai ietilpinātu mācību grāmatas, tajā jāvar ielikt A4 formātu.

Turklāt pārāk daudzie nodalījumi un kabatiņas, ko uzskatām par lielisku kārtības ieviešanas sistēmu – lai katrai lietiņai ir sava vieta – tikai darīs pašas somas svaru lielāku, tāpēc ar to aizrauties nevajadzētu.

Ne tika vecāku interesēs, bet arī pienākumos, ietilpst tas, ka skolēna soma laiku pa laikam būtu jānosver, lai pārliecinātos, ka bērns nestiepj pārāk lielus smagumu – bērniem līdz deviņu gadu vecumam skolas somas svars nedrīkst pārsniegt 3.5 kg. Kamēr kopumā, bērniem līdz 16 gadu vecumam, skolas somas varam vajadzētu turēties svara robežās starp 4-5 kg.

Būtiski, lai mugursoma būtu nēsājama uz abiem pleciem, izlīdzinot svaru. Tāpat somai jābūt ar cieto muguriņu, lai bērna mugura ir taisna, nevis saliecas uz priekšu nesot somu. Ja soma ir par smagu, pirmais – pārliecināties, ka tajā nav lieku priekšmetu.

Turklāt ne vienmēr skolas somās jānēsā līdzi visas mācību grāmatas – labāk, ja skolā pieejami skapīši, kamēr uz vajadzīgo dienu bērns nes mājās vai nu tikai tās grāmatas, kuras nepieciešamas mājasdarbu pildīšanai vai arī uz skolu nes tikai tās, kuras tajā dienā nepieciešamas pēc stundu saraksta.

Mazākajiem skolniekiem par šo sistēmu un tās uzraudzību jāparūpējas vecākiem, kas atbrīvos mazos no pārlieku smagu somu staipīšanas.